Kradzież danych osobowych – jak do tego nie dopuścić?

293

Ludzie zazwyczaj korzystają z popularnych metod nie dopuszczania do kradzieży danych osobowych. Mowa tu o tym, że używają portfeli i etui na telefon, które uniemożliwiają sczytanie danych, a w przypadku sprzętu takiego jak laptop stosują te najpopularniejsze typy programów, które mają zapobiegać kradzieży danych osobowych lub co gorsza istotnych danych firmowych. W wielu procentach przypadków ta taktyka działa, bo przestępcy zajmujący się kradzieżą danych osobowych  szukają tego najłatwiejszego celu, czyli osoby naiwnej która się prawie nie zabezpiecza.

 Tak postępuje się głównie ze względu na to, że taka naiwna osoba to łatwy cel, a ktoś stosujący gadżety i dość dobre programy komputerowe to znacznie więcej dodatkowych trudności. Kluczowe znaczenie w tym wszystkim ma też i to, że kradzież danych osobowych musi być opłacalną, mało ryzykowną i na dokładkę nie skomplikowaną. Jeśli zaś jest ona dość skomplikowaną, to nagroda powiązana z tym wysiłkiem musi być dla przestępcy znaczną. Dlatego też lepiej będzie wtedy gdy wraz z danymi osobowymi wykradnie się jakieś wartościowe dane firmowe, które potem można sprzedać anonimowo w sieci.

Sądowy nakaz zapłaty

Najczęściej we wzorowy sposób zabezpieczają się osoby, które już doświadczyły tej kradzieży danych osobowych, czyli mieli już tę nieprzyjemność i skończyło się to pisaniem pism do prokuratury i godzinami tłumaczenia się na komisariacie policji. Problem tkwił też i w tym, że był ten sądowy nakaz zapłaty odszkodowania, ale nikt go nie zapłacił, bo przestępcą okazał się być człowiek żyjący z drobnych przekrętów, który mógł działać na zlecenie jakiegoś gangu, ale tego mu nie udowodniono. Odszkodowania natomiast nie było ze względu na to, że mogło być ono wypłacone tylko z pieniędzy legalnie zarobionych, a takich ten konkretny drobny przestępca nie posiadał. Dodatkowo trzeba też i pamiętać o tym, że osoba poszkodowana w takiej dość zawiłej sprawie musiała zmienić adres zamieszkania, zamknąć firmę. Otworzyć nową zajmującą się innego typu usługami i to w innym miejscu i pod inną nazwą. Wszystko to taki poszkodowany musiał wykonać na koszt własny i dlatego też nauczył się tej wzorowej przezorności, a gdy w pewnych momentach nabierał podejrzeń to bywał przezorny aż nadto.

Inne ważne wzmianki

Pewne osoby chroniące się przed kradzieżą danych osobowych to rzecz jasna osoby zarabiające wiele i pełniące istotną funkcję w wielkich firmach. Takim osobom firma może nawet nakazywać używanie pewnego rodzaju niestandardowego oprogramowania chroniącego przed włamaniem na laptop. Jeśli zaś taka ważna osoba nie używa tego zalecanego i drogiego programu i ktoś włamie się na jej laptop, to firma, w której pracuje może oskarżyć takiego ważnego pracownika o zaniedbanie istotnych kwestii powiązanych z zabezpieczaniem firmowych plików i danych, które są sporo warte dla konkurencji. Sprawy tego typu są dość zawiłymi i w krajach rozwiniętych istnieją nawet ustawy zgodnie z którymi można skazać jakiegoś kierownika tylko ze względu na to, że nie dokładnie lub wcale nie zabezpieczył własnych danych osobowych i wraz z nimi wartościowych danych firmowych.

5/5 - (2)
reklama