Twój biznes a kryzys – poradnik dla przedsiębiorcy

635
Twój biznes a kryzys – poradnik dla przedsiębiorcy
Twój biznes a kryzys – poradnik dla przedsiębiorcy

Nie da się ukryć, że wielu przedsiębiorców ma problemy z powodu koronawirusa – obroty spadają, powoli kończą się pieniądze na to, aby prowadzić firmę. Jak więc zmienić tą sytuację na lepszą? O tym dowiesz się już za chwilę!

Pandemia a nasze portfele

Świat przekształcił się w biznesowy model globalny – co z grubsza oznacza, że jeśli jakiś kraj wpadnie w kryzys, inne kraje w naturalny sposób za nim podążą. To samo dotyczy Unii Europejskiej, w rzeczywistości tylko grupa V4 (Polska, Czechy, Węgry, Słowacja) jest uważana za organizację, która stosunkowo bez szwanku uniknęła poważniejszej recesji. Dla tych, którzy myślą, że ponieważ ich zarobki wzrosły – nagle ich państwo stało się bogatsze – małe wyjaśnienie. W związku z pandemią rząd szuka środków finansowych – skutkiem są absurdalne zachowania, jak podatek od cukru czy niedawno przygotowany podatek od reklamy.

Ponadto wraz ze wzrostem podatków rośnie stopa inflacji, co oznacza mniej więcej spadek siły nabywczej naszej waluty. Zawiera mniej więcej następujące fakty: Np. 10 lat temu wydaliśmy 20 zł na cztery paczki Coli i kilka paczek frytek, resztę zatrzymaliśmy. W dzisiejszych czasach za – 20 zł możemy kupić najwyżej wodę mineralną i trochę owoców.

Kiedy kryzys dobiegnie końca?

Nawet najbardziej optymistyczni eksperci twierdzą, że kryzys koronawirusa zakończy się około 2025 roku. Oczywiście wstępna prognoza wskazywała, że w tym roku będziemy mogli odetchnąć z ulgą, ale póki co, skoro szczepienia wciąż trwają, to może się nie skończyć do IV kwartału 2021 roku – oczywiście ta prognoza nie uwzględnia wszelkie katastrofy, takie jak opóźniona dostawa szczepionek, nowe szczepy koronawirusa lub działania sabotażowe na dużą skalę.

Jak uchronić swój biznes przed bankructwem?

Przede wszystkim ważne jest teraz, aby oszczędzać – ale robić to z głową w końcu prowadzenie biznesu w naszym kraju to ciągłe pasmo kombinowania, dlatego też trzeba chwytać się tylko tego, co jest opłacalne. Postaraj się zainwestować w marketing internetowy, oraz zrezygnować z rzeczy, które teoretycznie nie zmienią niczego w prowadzeniu twojej firmy. Przykładem może być tu wysłanie wszystkich pracowników do domu – i na jakiś czas zrezygnowanie z wynajmowania biura. Oczywiście to jest tylko przykład, ponieważ ty sam najlepiej zapewne wiesz, na czym możesz zaoszczędzić.

5/5 - (4)
reklama