“Grosz do grosza, a będzie kokosza”. Czy popularne przysłowie mówi prawdę? Na warsztat bierzemy temat oszczędzania pieniędzy.

559

Gospodarowania pieniędzy niestety nie nauczysz się w szkole, a to jedna z podstawowych czynności które musi opanować każda dorosła osoba. Dlaczego tak jest? Wydawać pieniądze jest prosto, tym prościej im więcej ich mamy. Często bywa tak, że, paradoksalnie, osoby które zarabiają mniej potrafią oszczędzić więcej – to wszystko za sprawą odpowiedniego operowania posiadanymi pieniędzmi. Jak sobie radzić z nadmiernym wydawaniem? Jak odkładać pieniądze na większe wydatki? O tym i nie tylko o tym piszemy poniżej.

Zachowaj umiar w wydawaniu

Pierwsze przykazanie osoby która potrafi oszczędzać brzmi – nie wydawaj. Tylko czy aby na pewno jest w tym całkowita racja? Osobiście uważam, że nie. Dlaczego? Ponieważ w oszczędzaniu nie chodzi o to aby nie wydawać nic, bo nie na tym polega życie. Pomijając już wszystkie indywidualne powody, odkładać “wszystko” jest po prostu bardzo trudno, praktycznie jest to nierealne. W dobrym oszczędzaniu chodzi o to, aby znaleźć złoty środek między tym ile zarabiamy, ile musimy wydać na życie i ile jesteśmy w stanie odłożyć. Jeśli znajdziemy tę boską proporcję okaże się, że staniemy się naprawdę przedsiębiorczymi osobami. W tym procesie może nam pomóc ogólnodostępna wiedza, najlepszym źródłem będzie największa skarbnica wiedzy jaką jest internet. Warto śledzić ciekawe blogi marketingowe, które systematycznie będą nam serwować merytoryczne treści związane z naszymi pieniędzmi.

Próbuj odkładać ile się da

W poszukiwaniu idealnej proporcji o której pisaliśmy wyżej natkniesz się na moment w którym będziesz musiał uzmysłowić samemu sobie ile tak naprawdę jesteś w stanie odkładać. Z czasem zobaczysz ile wydajesz na życie codziennie i ile w skali miesiąca wydajesz po prostu “na życie”. Z pieniędzy które pozostaną musi oczywiście starczyć na mniejsze zachcianki, jednak lwią część powinieneś odkładać. Oczywiście nie mówimy tutaj o odmawianiu sobie, jednak dobrze jest mieć jakiś większy cel na który będziemy odkładać większą część naszego wynagrodzenia. 

O tym pamiętaj!

Zachowaj umiar i nie przesadzaj ani w jedną ani w drugą. Nie możesz doprowadzić do sytuacji w której brakuje Ci na potrzeby dnia codziennego, ale nie możesz też wydawać tyle, że pod koniec miesiąca oszczędności zostanie Ci 10% z tego co zarobiłeś. Zdrowy rozsądek i umiar jest niezbędny w budowaniu czegokolwiek, tym bardziej jeśli w grę wchodzą pieniądze. 

5/5 - (4)
reklama