W co inwestują najbogatsi?

373

Pieniądz rodzi pieniądz – ta ludowa mądrość nie straciła na znaczeniu, a tysiące inwestorów z całego świata wciąż spogląda i kopiuje strategie najbogatszych rekinów biznesu. Strategia ta nie zawsze się sprawdza, co pokazał kryzys finansowy z 2008 roku, ale mimo wszystko często to właśnie doświadczeni i bogaci inwestorzy osiągają najwyższe stopy zwrotu. W co inwestują najbogatsi? Sprawdziliśmy to!

Inwestycje w nieruchomości wciąż są popularne

Choć niektórzy ekonomiści wieszczą rychłe pęknięcie bańki na rynku nieruchomości, ceny mieszkań i domów wciąż gwałtownie rosną, a ich podaż w wielkich miastach pozostaje na relatywnie niskim poziomie. To właśnie dlatego nieruchomość wciąż pozostaje pożądanym dobrem inwestycyjnym, które zwraca się nie tylko w ramach rosnącej ceny, ale też zysku na wynajmie. Na polski rynek wkracza także wynajem instytucjonalny, w ramach którego jedna firma czerpie korzyści z kilkudziesięciu lub kilkuset mieszkań. Czy wzrost cen nieruchomości będzie trwać dalej? Ekonomiści nie są tutaj zgodni, a potencjalnych scenariuszy jest aż kilkanaście, ale jedno jest pewne – nieruchomości wciąż pozostają atrakcyjnym dobrem inwestycyjnym.

Dzieła sztuki i antyki to ryzykowna, ale lubiana inwestycja

Wielu najbogatszych decyduje się także na inwestycję w dzieła sztuki oraz antyki. Często wiąże się to z bardzo dużym ryzykiem, bo wycena dzieł sztuki oraz antyków potrafi gwałtownie zmieniać się w czasie, a dobra te jest po prostu niezwykle trudno upłynnić. Mimo to dużą popularnością cieszą się szczególnie obrazy współczesnych artystów, a także monety kolekcjonerskie, których ceny potrafią nieraz rosnąć o kilkanaście procent rocznie.

Czy metale szlachetne wciąż cieszą się popularnością?

Ostatnią popularną kategorią dóbr inwestycyjnych lubianych przez najbogatszych są metale szlachetne takie jak złoto, srebro czy platyna. Zazwyczaj są one kupowane jako zabezpieczenie majątku z myślą o kryzysie gospodarczym, a nie w celu pomnożenia kapitału. Warto mieć to na uwadze przed zainwestowaniem w jeden ze szlachetnych kruszców!

5/5 - (6)
reklama