Zarządzanie domowymi finansami – ile warto poświęcić na rozrywkę?

167

Zadajesz sobie to pytanie bardzo często? Z racji na spore podwyżki, nie zostaje Ci zbyt dużo pieniędzy po wykonaniu podstawowych opłat? O czym trzeba pamiętać, aby zacząć efektywnie oszczędzać? Czy można chociaż część pieniędzy przeznaczyć na rozrywkę? Tak. Warto jednak we wszystkim zachować umiar…

Jakie zasady wprowadzić, by domowy budżet lepiej się „spinał”?

Zależy Ci na tym, by zacząć efektywniej oszczędzać dzień po dniu? Masz bowiem świadomość tego, jak mocno galopuje inflacja? A to przecież… nie koniec podwyżek. Warto zatem zacząć stosować pewne zasady, które spowodują, że Twój domowy budżet będzie na koniec miesiąca bardziej okazały. Na pewno warto wiedzieć, jak oszczędzać prąd i wodę. Podwyżki nie ominęły bowiem tych dwóch zagadnień. Szczególnie droga jest energia elektryczna. Dobrze byłoby, aby każdy z domowników przestrzegał kilku najbardziej istotnych zasad. Jeśli np. jesteś w łazience i wychodzisz z niej (a masz zamiar wrócić za moment), to i tak warto wyłączyć światło. O czym jeszcze pamiętać? Na noc możesz wyłączyć z prądu kabel od telewizora itp. Kto powie, że to mała oszczędność. Warto jednak od takich właśnie rozpocząć. A po pewnym okresie zauważysz, że zostaje Ci więcej pieniędzy w portfelu. Jak oszczędzać wodę? Staraj się myć w zmywarce. Nie odkręcaj kurków z wodą na 100%. Lej tylko tyle wody, aby swobodnie umyć ręce itp. Eksperci polecają także stosowanie zimnych pryszniców. Są one dobre i zarazem zdrowe. A niska temperatura powoduje, że szybciej decydujemy się na zakończenie takich właśnie aktywności.

Jak dużo wpłacać na zakłady bukmacherskie?

Czy w dobie coraz wyższych cen warto w 100% zrezygnować z rozrywki? Naszym zdaniem nie. W końcu każdy człowiek powinien mieć coś od życia. Jeśli chcesz ograniczać wydatki, to ok. Nie powinno się jednak ich całkowicie redukować. Pamiętaj, że Twoje dobre samopoczucie wpływa na wiele kwestii. Tego aspektu nie można zatem bagatelizować. Niektórzy zastanawiają się, ile można wydawać pieniędzy np. na zakłady bukmacherskie. Jesteś fanem szeroko rozumianego sportu? Chciałbyś sobie od czasu do czasu coś obstawić? Możesz to robić z domu. Do tego jest jednak potrzebne założenie konta. A w drugiej kolejności wpłacenie depozytu. Gdzie się zarejestrować? Najlepsze strony bukmacherskie podpowiadają, które podmioty hazardowe są aktualnie na topie. Na pewno w gronie takich firm bukmacherskich znajduje się STS. Tak samo, jak Fortuna itp. Ile jednak wpłacić pieniędzy po zarejestrowaniu konta? Tyle, ile ewentualnie możesz bez żalu stracić. Warto zakładać bowiem wystąpienie czarnego scenariusza. Jeśli zatem wiesz, że możesz w razie czego stracić 200 PLN, to tyle wpłać. Nie przeznaczaj zaś na zakłady bukmacherskie np. pieniędzy na czynsz itp.

Jak często chodzić do kina, czy restauracji?

Nie warto sobie odmawiać takich przyjemności. Szczególnie jak zamierzasz z nich korzystać tylko od czasu do czasu. Dobrze byłoby wygospodarować z domowego budżetu pieniądze chociaż na jedną wizytę w kinie oraz restauracji. Po to, by mieć jakieś fajne chwile w tej szarej codzienności. A teraz rywalizacja jest na tyle spora, że możesz zdecydować się np. na rozmaite punkty gastronomiczne, które serwują pyszne i zarazem tanie dania.

5/5 - (1)
reklama